20+ Gerçeküstü Fotoğraf ile Günümüzün En Büyük Hastalığı Melankoli: Gabriel Isak Sanatlı Bi Blog 32

20+ Gerçeküstü Fotoğraf ile Günümüzün En Büyük Hastalığı Melankoli: Gabriel Isak

İsveç merkezli fotoğrafçı Gabriel Isak gerçeküstü fotoğraflarıyla hayal dünyasının kapılarını açıyor. Özellikle içsel dünyaya yolculuk ve ikili ilişkileri eleştiren fotoğraflarıyla zengin fikir ve düşünceleri basit fotoğraflarla anlatıyor. Görüntüyü hayal dünyasının metaforları olarak gören Gabriel Isak; basit fotoğraflarıyla melankoli duygusunu da anlamlandırıyor.

Gabriel Isak fotoğraf çalışmalarının diğer bir özelliği ise insanı iç dünya etkileşimine sokmak. Özellikle melankoli kavramının önem kazandığı terimsel boyutta; yalnızlığı, kaybedişi ve içe kapanmayı yüzü olmayan fotoğraflarıyla anlatan Gabriel Isak modern dünyada “melankoliye” yatkınlığı da eleştiriyor.

Melankoli anlamı?

Günümüzde yaygın olarak kişinin az hareketli ve normalden daha heyecansız bir hayat tarzını sürdürdüğü depresyondan kaynaklanan bir duygu-durum bozukluğu anlamında kullanılır.

Melankolinin Evreleri:

Sigmund Freud‘un Yas ve Melankoli makalesine göre:

Kişinin; kaybettiği herhangi bir şey için yas dönemine girerek bu süreci bitirememesini takiben yeni bir sevgi nesnesi arayışına girememesi nedeniyle, yeni sevgi nesnesine aktarılamayan libido‘nun zorunlu olarak Ego‘ya aktarılması ve orada birikmesi. Yani kişinin; yaşanılan acı, ümitsiz ve kederi bol anıları bırakmak yerine orada saplanması ve yaşadıklarını yüceltmesidir.

Melankoli sağlıklı mıdır?

Yas ve üzüntü duymak sağlıklı bir süreç olarak değerlendirilirken melankoli saplantılı bir duygu-durum bozukluğu olarak değerlendirilir. Melankolide kaybedilen sevgi nesnesinin ardından yaşanan keder ve üzüntünün tıkadığı libido enerjisi egoda birikir. Dolayısıyla kişi; yas ve üzüntü döneminin bitmediği bir sürece girecektir.

Sigmund Freud‘un Yas ve Melankoli makalesinde bahsettiği üzere:

Normal şartlar altında, belirli bir süre sonra bitmesi gereken yas döneminin sona ermemesi nedeniyle yeni bir sevgi nesnesi arayışının başlayamaması.

kısacası günümüzün en büyük hastalığı melankoliyi anlamlandıran Gabrel Isak‘tan 20+ fotoğrafı derledik. Güzel ve ilham verici seyirler olsun. 🙂

Unutmayın şu anda olan bitenler gerçekleşme ihtimali olan en iyi deneyimlerdir. Bizler neye nasıl bakıyorsak o şekilde görürüz. Sevgiyle bakın, geçmişe ve geleceğe takılmayın, anı yaşayın. Şimdiki zaman, sizin en iyi deneyiminizdir.

 

Bağlantılar: Website | Instagram

Başka başka

Gezgin Kedi Suki'den Kartpostallık 20 Manzara Fotoğrafı Sanatlı Bi Blog 21

Gezgin Kedi Suki’den Kartpostallık 20 Manzara Fotoğrafı

Gezgin kedi Suki (sukiicat) sahibiyle birlikte dünyayı geziyor. Her gittiği yerde manzaraya dair muhteşem karelere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.