110'uncu Yaş Gününde 20+ Fotoğraf ile Frida Kahlo Sanatlı Bi Blog 30

110’uncu Yaş Gününde 20+ Fotoğraf ile Frida Kahlo

6 Temmuz 1907’de Mexico City‘de dünyaya gelen Frida Kahlo‘nun bugün 110’nuncu yaş günü. Sadece 47 yıl yaşasa da geride bir çok miras bıraktı. Çeşitli zamanlarda çekilmiş fotoğraflarla günümüzde sanatın güçlü kadın simgesi olan Frida Kahlo’yu yeniden hatırlayım dedik.

#1 1907 yılında Mexico City‘de dünyaya gelen Frida Kahlo 6 Temmuz 1907 günü doğmuş olmasına rağmen kendisi doğum tarihini Meksika Devriminin gerçekleştiği 7 Temmuz 1910 günü olarak ilan etmiştir.

#2 Resim ve kadın denildiğinde kafasındaki çiçeklerle akıllara gelen, yaşadığı fiziki veya manevi acılarla rağmen hayata tutunmanın gerekliliğini anımsatan bir sanat ikonu Frida Kahlo.

#3 Yaşamını Meksika’ya adayan kült ressam altı yaşındayken geçirdiği çocuk felci nedeniyle bir bacağı engelli kalmıştır. Bu engeli nedeniyle Tahta Bacak Frida denilen ressam bu kötü lakabın üstesinden gelmiş dönemin en iyi okullarından olan Ulusal Hazırlık Okulu‘nda okumuştur.

#4 18 Yaşında geçirdiği trafik kazası ile hayatı değişen Frida Kahlo kazadan sonra tüm hayatı korseler, hastaneler ve doktor ile geçmiş. Omurgası ve sağ bacağında dinmeyen bir acıyla yaşayarak yaklaşık 32 kez ameliyat edilmiştir.

#5 Frida ölmesi beklenirken ayrılmış parçalarından yeniden bir bütün oldu. Bir aylık hastane sürecinde Frida‘nın yatalak bir hasta olarak kalacağı düşünülüyordu.

#6 Frida‘nın hastalığına karşı babasının da beli bükülmüştü. İşleri ve sağlığı kötüye gidiyor, kızının bakım masraflarını zola karşılıyordu. En son çareyi evdeki değerli eşyaların satmakta bulmuştu. Piyanosu ve kitapları hariç kızı için her şeyini sattı.

#7 Babası Frida‘ya bakmak için varını yoğunu ortaya koymuştu. Annesi ise Frida Kahlo‘nun kendisine bakmaktan vazgeçmemesi için tavana bir ayna yaptırmıştı. İlk başlarda parçalanmış bedenini görmek onun için derin bir acı olsa da daha sonralarda kendi resimlerini yapmak büyük keyif verecekti.

#8 Yattığı yerden sürekli resimler yapan Frida Kahlo ağrılarına rağmen vazeçmedi. Yaptığı ilk portresini ilk aşkı Alejandro‘ya hediye etti.

#9 Resim yapmak Frida’yı iyileştirdi. Renkler, uzuvlar ve portrelerle yeniden doğan Frida 1927 yılı itibari ile yeniden yürümeye başladı.

#10 Frida Kahlo yeniden hayata döndüğünde sanatını politikadan ayırmak istemiyordu. 1929 yılında Meksika Komünist Parti üyesi oldu. Çeşitli davetlere ve partilere katılıyor, mümkün oldukça amacını gerçekleştirmek için uğraşıyordu.

#11 Bu partilerden birinde fotoğrafçı arkadaşı Tina Modotti aracılığıyla o dönemin ünlü ressamı Diego Rivera ile tanıştı. O dönemin Meksikalı Michelangelo‘su olarak tanınan Diego Rivera‘ya ulaşmak onun resimleri hakkındaki fikirlerini öğrenmek istiyordu. Amacı gerçek olmuştu.

#12 Meksikalı Michelangelo Diego, Frida‘nın resimlerinden çok etkilenmişti. Frida Kahlo ise Diego‘ya aşık oldu. Zaman geçti ve fırtınalı aşk başlamıştı. Frida‘nın ailesinin tepkilerine rağmen bu çift 21 Ağustos 1929‘da evlendi. Düğünlerine aileden sadece babası geldi.

#13 İlişkilerinden kısa bir süre sonra evlenen çift birbirlerinin hem aşkı ve hemde yoldaşı oldular. Fakat zaman ilerledikçe Diego’nun başka kadınlara olan ilgisi ve ilişkisi artık Frida‘yı yormuştu.

#14 Frida bu yaşanılan aşk ve Diego için: “Hayatımda iki büyük kaza geçirdim; biri Diego’ydu ve diğerinde ise bir tren az daha beni öldürüyordu. Diego kesinlikle çok daha yıkıcıydı.” dedi.

#15 Frida Kahlo 1931 yılında, evliliklerini resmettiği bir tablo yaptı. San Francisco Kadın Ressamlar Topluluğu’nun yıllık sergisinde sanatseverlerin beğenisine sunulan bu tablo, onun bir sergide yer alan ilk tablosu oldu.

#16 Ne yaşanırsa yaşansın Frida için Diego her zaman özel ve önemli oldu. Onun için şunları bile yazmıştı:

Başlangıç Diego… Yapıcı Diego… Çocuğum Diego… Ressam Diego… Babam Diego… Oğlum Diego… Sevgilim Diego… Kocam Diego… Dostum Diego… Anam Diego… Ben Diego… Evren Diego…

#17 Frida’nın hayatında çok istediği şeylerden biri çocuk sahibi olmaktı. Sağlık sorunları nedeniyle bir kez çocuğunu aldırmak zorunda kaldı. Ardından üst üste iki kere düşük yaptı.

#18 Frida Kahlo 1931 yılında Amerikalı fotoğrafçı Nickolas Muray ile tanıştı. Muray, Frida’ya ilk görüşte aşık olmuştu. İnişli çıkışlı on yıla yakın süren bir ilişkinin ardından Muray, Frida Kahlo’nun Diego’dan kopamayacağını kabullendi.

#19 Frida Kahlo, Diego‘yla ikinci kez evlendiği dönemde sürrealist akımın öncü isimlerinden Andre Breton‘un desteğiyle New York‘ta bir sergi açtı ve bu sergi büyük ilgi gördü.

#20 Frida yaşarken değeri bilinen ender sanatçılardan biri olmuştu. Çünkü o sergide resimlerinin yarısı satıldı. Hatta 4 tablosunu ünlü aktör Edward G. Robinson satın aldı.

#21 Frida artık uluslararası bir üne sahipti. New York‘tan sonraki sergisini Paris‘te açtı. Picasso, Kandinsky başta olmak üzere birçok önemli ismin de sergiye ilgisi büyüktü. Louvre Müzesi, Frida’nın Çerçeve adını verdiği tablosunu satın aldı.

#22 Picasso, daha sonra Frida ile ilgili “Biz onun gibi insan yüzleri çizmeyi bilmiyoruz” yorumunu yaptı.

#23 Hatta Frida’ya duyduğu hayranlıkla bilinen Madonna, onun 70 eserinin 50 tanesini satın almıştı.

#24 Bütün benliğini resim sanatına adayan Frida hiçbir zaman sahip olamadığı hayali çocuğu Leonardo‘yu hep çok özledi. Ona sahip olamadığı için sürekli evcil hayvan besledi. “Ben ve Papağanlarım”  ile “Maymunlarla Otoportre” tabloları belki de Leonardo‘ya birer hediyeydi.

#25 “La Esmeralda” sanat okulunda öğretim üyeliğine başladığında sağlığı artık onu daha çok yoruyordu. Temmuz 1953’te Frida Kahlo‘nun sağ bacağını kestiler. 13 Temmuz 1954‘te hayatını akciğer ambolisi nedeniyle kaybetti.

Başka başka

Sara Shakeel Kült Eserleri Yaratıcı Yorumları İlginç Kolajlar Haline Getiriyor Sanatlı Bi Blog 36

Sara Shakeel Kült Eserleri Yaratıcı Yorumları İlginç Kolajlar Haline Getiriyor

Dijital kolaj sanatçısı Sara Shakeel‘den daha önce Sara Shakeel’den Birbirinden Yaratıcı 20+ Dijital Kolaj Sanatı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.