İmparatorluklar Yıkılır ve Tek Bir Dize Ayakta Kalır: 21 Mart Dünya Şiir Günü Kutlu Olsun Sanatlı Bi Blog 2

İmparatorluklar Yıkılır ve Tek Bir Dize Ayakta Kalır: 21 Mart Dünya Şiir Günü Kutlu Olsun

“Şiir gibi bakan kadınlar ..
Şiirden anlayan adamları sevmeli ..
Sevmeli ki..
Ziyan olmasın o mısralar ..”

Ertuğrul Bayam

tumblr_nuvcmmDegd1so4xloo1_500

 

KÜÇÜK İSKENDER’DEN DÜNYA ŞİİR GÜNÜNE ÖZEL YAZI

Yaşam insana ciddi seçenekler sunacak kadar bonkördür; bu seçeneklerin çoğu daha güzel, daha paylaşımcı, daha eşitlikçi bir gezegen hayali için yeterlidir aslında. Hırs, iktidar hevesi, yok etme güdüsü taşımayanlar, özgürlüğün tanımını illa ki bir başkasıyla sınırlandırmayıp davetkâr davrananlar gün gelir, yol üstünde sanatla, özellikle de şiirle karşılaşırlar.

Şiir güleç yüzüyle birilerini öfkelendiriyorsa oralarda gerçek her zaman halktan saklanıyor demektir. Şiir öfkelenmeden doğruları, imgeleri çoğaltıyorsa kral çıplaklığını gizleyemez; kral sarayında saklanacağı dehlizler, labirentler yaptırır ve sonunda o dehlizlerde, labirentlerde saklanırken kaybolur; bir daha da gün ışığına, yeryüzüne çıkamaz. Şiir bu kadar güçlüdür. Şair ise bu güçle dalga geçer. Lorca’ya sıkılan kurşunlar, Nâzım’ın üstüne kilitlenen ağır kapılar, Pasolini’yi ezen tekerlekler, Ece Ayhan’ı aç bırakan koşullar, Nilgün Marmara’yı boşluğa iten umutsuzluk şiiri asla sahipsiz bırakmaz. Çünkü bu yapılması ve kazanılması gereken tek haklı savaştır. Anlamları esaretten kurtarmak, şairin refleksidir adeta.

Milyonlarca şair yaşadı yeryüzünde, milyonlarcası da yaşayacak. Her dize, her ses illa ki bir karşı duruşu, bir algıyı ifade etmek uğrunaydı. Kimi didaktikti, kimi Dadaist; kimi sembolistti, kimi somut; kimi hamasiydi, kimi metafizik. Şiir skalasında her şaire, her okura, her düşünceye bir alan verdi tarih. Doğa da bunu onayladı ve korudu. Tüm uygarlıklar şairlerin kaleminden geçti. Varlığın, yokluğun mimarı olmakla sorumluluklar üstlendiler. Şairler öldükçe, öldürüldükçe şiir inadına doğdu. Şiiri, şairi lanetleyen kutsal kitaplar şiirin diliyle, şairin edasıyla seslendi insanoğluna.

Ama aslolan okurdu; şiiri hep diri tuttu. Ondan asla vazgeçmedi. Şiirin ona fısıldadığı her şey bağımsızlığının, gücünün, dürüstlüğünün rehberi oldu. Yakılan, yırtılan, sansürlenen her kitapla o kitabı baştan yaratmanın yöntemlerini geliştirdi.

tumblr_o4e3b5bsKV1th5uk9o1_540

Yaşadığımız coğrafyanın şairleri dilinin zehrinden şarap yapan simyagerlerdir. Nedim’den Didem Madak’a, Ahmet Haşim’den Gonca Özmen’e, Orhan Veli’den Ahmet Telli’ye, kalabalık ve cüretkâr. Saydıkça, okudukça, anlamaya çalıştıkça bitmeyen bir sürü dost. Onların günü bugün.Şiir yazdıkları için suçlu olanların ülkesinde şairler tek teselliyi okurundan bulacaktır.

Sizi kim tutuyor Ahmed Arif okumayın diye? Sizi kim tutuyor Ginsbergokumayın diye? Tuğrul Tanyol okumanıza kim engel? Aşk ve şiir aynı harfle başlayan iki kelimedir; şiir harflerin yerini değiştirdiğinden aşk başka okunur.

Dünya Şiir Günü’nün öncüsü Gülseli İnal ve Tarık Günersel’dir; dünyaya bu günü önerdiklerinden beri şairler ve okurlar daha mutlu. Elbette her özel gün gibi bu gün de yalnızca tek günle geçiştirilecek bir içeriğe sahip değil. İçi dolu. Dışı da dolu. Hem de şiiri düşman gören siyasetçilerle. Siyaseti ‘kötü’ eğitim sanıp öğretmenlik taslayan diktatörler ne yazık ki hiçbir şaire ilham veremeyecek. Çirkin ruhları ve yüzleriyle ‘ucube’ olmayı asıl onlar becerecekler.

Şairler bir sussun, şiirler kenarda dursun, yüzyıllardır şairlere, şiirlere sahip çıktıkları için asıl okurların Dünya Şiir Günü kutlu olsun.

________________
güzel perdeler
_____________________

Sesli harflerle sen konuş
Sessiz harfler bana yeter

Bir temenni için hayattaysak hâlâ
Ve hâlâ hayatta tutuyorsa bizi sevinçler
Özlemek ne haddime diyebilmeliyim 

Önünü ilikliyorsa yazın karşısında mayıs
Bizim birbirimize doğru süzülmemiz yeter

Eğer adımı üfleyebiliyorsan çok sıcak suya
Ben adını üfleyebiliyorsam sendeki köze eğer
Maviden başka rengimiz kalmamışsa mesela
Mesela bana söylemek istediğin bir sırsam hâlâ

Büyük cümleleri sen kur
Küçük kelimeler bana yeter

Sor o zaman birilerine
Kendi minyatürüne bakan padişahtan kaç kelle düştü geriye
Ya da bir şehir efsanesine dönüşmüş hayallerle avun dur

Terk edilmiş evlerin kırık camlarında uçuşan o güzel perdeler
Şimdi bilmem nerdeler

indir

Küçük İskender, Şairlerin Önlenmez Aşkı (Cumhuriyet 21 Mart 2015)

Başka başka

Yaratıcı Düşünme ile Bir Eser Nasıl Tasarlanır: Helga Stentze’den Örnekler

Gündelik eşyalarla yaptığı yaratıcı tasarımlar ile harika işlere imza atan Helga Stentze çok yönlü düşünmenin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.