Düzensizlik İçindeki İhtişamlı Düzen - Barok Dünyasına Hoşgeldiniz Sanatlı Bi Blog 8

Düzensizlik İçindeki İhtişamlı Düzen – Barok Dünyasına Hoşgeldiniz

Barok kelimesi, İtalyanca düzensiz inci anlamına gelen barroco sözcüğünden türemiştir. Barok sözcüğü, birbirinden ayrı iki şeyi tanımlar; sanat tarihinde, Rönesans ile klasikçilik arasında kalan bir dönemi ve bütün çağlarda verilmiş bazı eserlerin tarzını. (via: Vikipedi)

Bir düzen çabası olan barok görsel sanat, mimari ve edebiyat gibi bilim dallarına yön vermiş devrimci bir akımdır. Düzensizliğe süslü bir tepki olarak Şilili fotoğrafçı ve görsel sanatlar sanatçısı Harald Klingenberg tarafından oluşturulan baroque worlds serisi, akımın yapısını felsefi bir şekilde özetliyor.

Renklerin canlılığı ve düzensizliği ile öne çıkan baroque worlds çalışmasına ilk baktığınızda düzensizlik sizi rahatsız etmez çünkü renkler ile oluşturulmuş ihtişamlı görünüm içsel bakışı gölgeleyerek ayrıntıya inmenize izin vermez. Bir nevi psikolojideki Gestalt Kuramının temeli parça – bütün ilişkisi gibidir. Yani:

Gestal Psikolojisinin 1. Yasası: Şekil-Zemin İlişkisinde bahsedildiği gibi: “Algıda seçicilik” kuramına göre, dikkatin yoğunlaştığı obje şekil, diğer yüzeyler zemindir. Şekil ve zemin mutlak kavramlar değildir, dikkatin yoğunlaştığı noktaya göre şekil ve zemin değişir.(via: Vikipedi)

İhtişam ve görselin ön planda olduğu dünya içindeki yüzeysel düşünceleri renkler ve boya ile mükemmel bir şekilde anlatan sanatçı Harald Klingenberg bu çalışmasıyla küçük bir algı oyunu da oynamış diyebiliriz.

Sanat, psikoloji ve tarihin harmanladığı bu seride; kullanılan renkler ve düzensizlik, madde odaklı yaşanmaması ve  içsel dünyaya önem verilmesinin altını yumuşak bir şekilde çizmiş. Yani basit bir dille ifade edersek: “Güzellik beş para etmez bu bendeki sevda olmasa” deyişi yerinde olur. 🙂

Görsel dünyadan uzak kalmayın ama bütün varlığınızı da maddeselleştirmeyin. 🙂

Duman’ın dediği gibi:

Öyle yürekten seviyorsan
Aklı başından atacaksın
Kimi yanında arıyorsan
Önce içinde bulacaksın

 

Başka başka

Yaratıcı Düşünme ile Bir Eser Nasıl Tasarlanır: Helga Stentze’den Örnekler

Gündelik eşyalarla yaptığı yaratıcı tasarımlar ile harika işlere imza atan Helga Stentze çok yönlü düşünmenin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.